SENZORIKA
A KYBERNETIKA V CHEMII
Úvodní slovo o programu
Program je určen pro ty z vás, které kromě chemie zajímá i výpočetní technika, senzorika či kybernetika. Seznámíte se s multioborovou tematikou zaměřenou na automatické řízení, zpracování signálů, měřicí přístroje, senzory fyzikálních a chemických veličin, ale i počítačové simulace reálných systémů. Absolvujete několik oborových laboratoří se špičkovým vybavením, včetně elektronových mikroskopů. Důraz klademe i na moderní softwarové prostředky pro měření a řízení (Python, Matlab, LabView), které jsou hojně využívány v praxi.
Charakteristika programu
Program rozvíjí teorii moderních měřicích metod, řídicích systémů a zpracování dat a je zaměřen na její aplikace v průmyslové sféře, zejména v chemicko-inženýrských, potravinářských a biotechnologických procesech.
Obecný základ programu tvoří teorie měření a řízení, principy funkce senzorů fyzikálních i chemických veličin, metody číslicového zpracování signálů, experimentální identifikace a matematického modelování procesů. Studenti získají rovněž navazující znalosti podpůrných technických a programových prostředků i legislativních aspektů nezbytných v oblasti měření, řízení a metrologie.
Praktická část programu zahrnuje jak návrh a realizaci moderních měřicích systémů (materiály a tenkovrstvé technologie pro senzory, vývoj a testování senzorů, elektronika pro zpracování signálu), tak návrh a implementaci pokročilých metod počítačového řízení procesů (prediktivní řízení, znalostní a robotické systémy, neuronové sítě).
Pro koho je program určen
Program Senzorika a kybernetika v chemii je vhodný pro absolventy bakalářských studijních programů
-
Chemická kybernetika
-
Fyzikální a výpočetní chemie,
-
Chemie
-
Chemické inženýrství a bioinženýrství
-
Nano a mikrotechnologie
Vybrat si jej mohou samozřejmě i absolventi dalších bakalářských studijních programů na VŠCHT, případně i příbuzných bakalářských studijních programů z jiných VŠ v České republice nebo na Slovensku.
Vybrané studentské práce
Diplomové práce je možné vypracovávat především na Ústavu matematiky, informatiky a kybernetiky a Ústavu fyziky a měřicí techniky. Zde jsou příklady některých témat nabízených pro tento studijní program:
-
Řízení podvozku mobilního robotického ramene
-
Využití impedanční spektroskopie pro on-line monitorování biotechnologických procesů
-
Elektronová mikroskopie FE-SEM a spektroskopie EDS pro studium povrchů chemických senzorů
-
Identifikace a řízení nelineárního hydraulického systému
-
Řízení nelineární tepelné soustavy
-
Lokalizace a navádění mikrorobotů
-
Modelování průchodu plynů membránou pomocí parciálních diferenciálních rovnic